Väder Fort Lauderdale. Väderprognos för Fort Lauderdale.

Se den aktuella väderprognos för Fort Lauderdale, Florida med temperaturer, badtemperatur och nederbörd och jämför det historiska klimatet med vädret just nu.

Vädret i Fort Lauderdale just nu

Växlande molnighet
26°
Måttlig vind från öst
1016
hPa
Växlande molnighet. Temperatur: 26°C. Måttlig vind: 3.5 m/s från öst. Ingen nederbörd. Lufttryck: 1016 hPa.
Klockan lokaltid:  03:15
Soluppgång: 07.04
Solnedgång: 19.29
Vattentemperatur:
30°
04.00
Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur: 26°
26°
1 mm
Måttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.6 m/s
05.00
Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur: 26°
26°
1 mm
Måttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.0 m/s
06.00
Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur: 25°
25°
1 mm
Svag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.6 m/s
07.00
Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur: 25°
25°
5 mm
Måttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 5 mm.
5.1 m/s
08.00
Växlande molnighet och någon lätt regnskur. Temperatur: 24°
24°
1 mm
Svag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.5 m/s

Väderprognos Fort Lauderdale, Florida

fredag
11/09
lördag
12/09
söndag
13/09
måndag
14/09
tisdag
15/09
onsdag
16/09
torsdag
17/09
fredag
18/09
lördag
19/09
Mulet och kraftigt regn. Temperatur: 24-29°
Mulet och regnigt. Temperatur: 25-29°
Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur: 24-30°
Växlande molnighet och någon regnskur. Temperatur: 25-28°
Mulet och regnigt. Temperatur: 26-28°
Växlande molnighet och någon regnskur. Temperatur: 25-29°
Mulet och kraftigt regn. Temperatur: 25-28°
Mulet och kraftigt regn. Temperatur: 24-30°
Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur: 25-31°
29°
29°
30°
28°
28°
29°
28°
30°
31°
Max
24°
25°
24°
25°
26°
25°
25°
24°
25°
Min
21 mm
3 mm
8 mm
5 mm
4 mm
5 mm
6 mm
9 mm
13 mm
Svag till måttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 21 mm.
1-5 m/s
Svag till måttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 3 mm.
2-4 m/s
Svag till måttlig vind från olika riktningar. Förväntad nederbörd: 8 mm.
1-4 m/s
Svag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 5 mm.
1 m/s
Svag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 4 mm.
1-3 m/s
Svag vind från öst. Förväntad nederbörd: 5 mm.
1-3 m/s
Svag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 6 mm.
1-3 m/s
Svag vind från öst. Förväntad nederbörd: 9 mm.
0-3 m/s
Svag vind övervägande från öst. Förväntad nederbörd: 13 mm.
0-2 m/s
 Väderprognosen levereras av yr.no, Norges Meteo­rologiske Institut och NRK. Varsel frå yr.no

Vädret i Fort Lauderdale timme för timme

Kl. 03Växlande molnighet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.5 m/s
Kl. 04Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.6 m/s
Kl. 05Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.0 m/s
Kl. 06Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:25°
25°1 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.6 m/s
Kl. 07Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:25°
25°5 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 5 mm.
5.1 m/s
Kl. 08Växlande molnighet och någon lätt regnskur. Temperatur:24°
24°1 mmSvag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.5 m/s
Kl. 09Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:25°
25°0 mmSvag vind från nord. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.0 m/s
Kl. 10Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmSvag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.1 m/s
Kl. 11Mulet och regnigt. Temperatur:29°
29°1 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.4 m/s
Kl. 12Mulet och regnigt. Temperatur:29°
29°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.4 m/s
Kl. 13Mulet och kraftigt regn. Temperatur:28°
28°6 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 6 mm.
4.6 m/s
Kl. 14Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.3 m/s
Kl. 15Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.5 m/s
Kl. 16Mulet och kraftigt regn. Temperatur:28°
28°5 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 5 mm.
4.3 m/s
Kl. 17Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.3 m/s
Kl. 18Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:26°
26°0 mmSvag vind från väst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
1.7 m/s
Kl. 19Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmSvag vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
1.3 m/s
Kl. 20Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmSvag vind mellan öst och nordöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
1.9 m/s
Kl. 21Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmSvag vind från nord. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.4 m/s
Kl. 22Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.2 m/s
Kl. 23Växlande molnighet. Temperatur:26°
26°0 mmSvag vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.2 m/s
Kl. 00Växlande molnighet. Temperatur:25°
25°0 mmSvag vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.4 m/s
Kl. 01Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmSvag vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.2 m/s
Kl. 02Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind mellan syd och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.5 m/s
Kl. 03Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan syd och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.7 m/s
Kl. 04Växlande molnighet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind från syd. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.5 m/s
Kl. 05Växlande molnighet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind mellan syd och sydväst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.4 m/s
Kl. 06Nästan klart med några enstaka moln. Temperatur:25°
25°0 mmSvag vind mellan väst och sydväst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.8 m/s
Kl. 07Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:25°
25°0 mmSvag vind från väst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.5 m/s
Kl. 08Dimmigt. Temperatur:25°
25°1 mmSvag vind från nordväst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
1.9 m/s
Kl. 09Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:27°
27°0 mmSvag vind från nord. Förväntad nederbörd: 0 mm.
1.7 m/s
Kl. 10Mulet och regnigt. Temperatur:29°
29°1 mmMåttlig vind mellan öst och nordöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.6 m/s
Kl. 11Mulet och regnigt. Temperatur:28°
28°1 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.6 m/s
Kl. 12Mulet och regnigt. Temperatur:28°
28°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.6 m/s
Kl. 13Mulet och regnigt. Temperatur:29°
29°1 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.9 m/s
Kl. 14Mulet och regnigt. Temperatur:28°
28°1 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.9 m/s
Kl. 15Mulet och regnigt. Temperatur:28°
28°1 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.0 m/s
Kl. 16Mulet. Temperatur:29°
29°0 mmSvag vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.8 m/s
Kl. 17Mulet. Temperatur:28°
28°0 mmSvag vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.3 m/s
Kl. 18Mulet. Temperatur:28°
28°0 mmSvag vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.0 m/s
Kl. 19Mulet. Temperatur:27°
27°0 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.4 m/s
Kl. 20Växlande molnighet. Temperatur:27°
27°0 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.5 m/s
Kl. 21Växlande molnighet. Temperatur:26°
26°0 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.1 m/s
Kl. 22Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.4 m/s
Kl. 23Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmSvag vind från syd. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.9 m/s
Kl. 00Växlande molnighet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.7 m/s
Kl. 01Växlande molnighet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind mellan syd och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.5 m/s
Kl. 02Växlande molnighet. Temperatur:25°
25°0 mmSvag vind mellan syd och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.0 m/s
Kl. 03Växlande molnighet. Temperatur:25°
25°0 mmSvag vind från sydväst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.7 m/s
Kl. 04Växlande molnighet. Temperatur:24°
24°0 mmSvag vind från väst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
2.2 m/s
Kl. 05Dimmigt. Temperatur:24°
24°1 mmSvag vind från nordväst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
1.3 m/s
Kl. 06Dimmigt. Temperatur:24°
24°1 mmSvag vind mellan nord och nordväst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
0.9 m/s
Kl. 07Dimmigt. Temperatur:24°
24°1 mmSvag vind mellan nord och nordväst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
1.0 m/s
Kl. 08Dimmigt. Temperatur:24°
24°1 mmSvag vind mellan nord och nordväst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
1.2 m/s
Kl. 09Soligt och molnfritt. Temperatur:27°
27°0 mmSvag vind mellan nord och nordväst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
0.8 m/s
Kl. 10Växlande molnighet och någon lätt regnskur. Temperatur:29°
29°1 mmSvag vind från syd. Förväntad nederbörd: 1 mm.
0.5 m/s
Kl. 11Soligt med några enstaka moln. Temperatur:30°
30°0 mmSvag vind mellan syd och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
0.8 m/s
Kl. 12Växlande molnighet och någon lätt regnskur. Temperatur:30°
30°1 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.6 m/s
Kl. 13Mulet och kraftigt regn. Temperatur:30°
30°2 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
4.2 m/s
Kl. 14Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:28°
28°5 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 5 mm.
3.2 m/s
Kl. 20Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmSvag vind mellan väst och nordväst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
0.9 m/s
Kl. 02Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmSvag vind från nordväst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
1.2 m/s
Kl. 08Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°4 mmSvag vind mellan nord och nordöst. Förväntad nederbörd: 4 mm.
1.0 m/s
Kl. 14Växlande molnighet och någon lätt regnskur. Temperatur:28°
28°1 mmSvag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
1.4 m/s
Kl. 20Nästan klart med några enstaka moln. Temperatur:27°
27°1 mmSvag vind från öst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
1.1 m/s
Kl. 02Växlande molnighet. Temperatur:26°
26°1 mmSvag vind mellan öst och nordöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
1.4 m/s
Kl. 08Växlande molnighet och någon regnskur. Temperatur:26°
26°2 mmSvag vind mellan nord och nordväst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
1.9 m/s
Kl. 14Mulet och regnigt. Temperatur:28°
28°1 mmSvag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.5 m/s
Kl. 20Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmSvag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
1.3 m/s
Kl. 02Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°2 mmSvag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
1.6 m/s
Kl. 08Växlande molnighet och någon regnskur. Temperatur:25°
25°2 mmSvag vind mellan nord och nordöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
1.2 m/s
Kl. 14Växlande molnighet och någon lätt regnskur. Temperatur:29°
29°1 mmSvag vind från öst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.7 m/s
Kl. 20Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°1 mmSvag vind från öst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
1.2 m/s
Kl. 02Växlande molnighet. Temperatur:25°
25°1 mmSvag vind mellan nord och nordväst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
0.9 m/s
Kl. 08Växlande molnighet och någon regnskur. Temperatur:26°
26°2 mmSvag vind från nordöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
2.4 m/s
Kl. 14Mulet och regnigt. Temperatur:28°
28°2 mmSvag vind från öst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
3.2 m/s
Kl. 20Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°2 mmSvag vind mellan öst och nordöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
1.3 m/s
Kl. 02Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:24°
24°2 mmSvag vind från öst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
1.1 m/s
Kl. 08Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmSvag vind från öst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.4 m/s
Kl. 14Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:30°
30°6 mmSvag vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 6 mm.
2.8 m/s
Kl. 20Mulet. Temperatur:25°
25°1 mmSvag vind från nordväst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
0.4 m/s

Jämför vädret idag med de genomsnittliga klimatdata året runt

Medel­värden
Max. temperatur
Min. temperatur
Soltimmar per dag
Nederbörd mm/dag
Vatten­temperatur
Jan
24
14
7
2
24
Feb
25
14
8
2
23
Mar
26
17
9
2
24
Apr
28
19
10
3
25
Maj
30
21
10
5
27
Jun
31
23
9
8
28
Jul
32
24
10
5
29
Aug
32
24
9
6
29
Sep
32
24
9
7
29
Okt
30
22
8
6
27
Nov
27
18
7
3
26
Dec
25
15
7
2
25

En väderprognos för Fort Lauderdale i USA med temperaturer och nederbörd ger den bästa bilden av hur vädret är just nu. Men ska du vara borta en längre tid eller planerar du att resa vid ett senare tillfälle, räcker det inte att se en prognos för de närmaste dagarna. Här kan du ha nytta av de genomsnittliga siffrorna, för hur vädret i Fort Lauderdale brukar vara, till att planera din semester och hitta den bästa tiden på året att resa. Läs mera om vädret i Fort Lauderdale året runt.

Under Fort Lauderdales klimat kan du också jämföra uppgifterna med de motsvarande data för Stockholm.