Väder Munda. Väderprognos för Munda.

Se den aktuella väderprognos för Munda på Salomonöarna med temperaturer och nederbörd och jämför det historiska klimatet med vädret just nu.

Vädret i Munda just nu

Växlande molnighet
24°
Måttlig vind från öst
1013
hPa
Växlande molnighet. Temperatur: 24°C. Måttlig vind: 5.2 m/s från öst. Ingen nederbörd. Lufttryck: 1013 hPa.
Klockan lokaltid:  01:24
Soluppgång: 06.35
Solnedgång: 18.30
02.00
Växlande molnighet. Temperatur: 24°
24°
0 mm
Måttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
4.3 m/s
03.00
Växlande molnighet. Temperatur: 25°
25°
0 mm
Måttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.7 m/s
04.00
Mulet och regnigt. Temperatur: 25°
25°
1 mm
Måttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.3 m/s
05.00
Mulet och regnigt. Temperatur: 25°
25°
1 mm
Måttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.8 m/s
06.00
Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur: 25°
25°
1 mm
Måttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.2 m/s

Väderprognos Munda, Salomonöarna

onsdag
26/08
torsdag
27/08
fredag
28/08
lördag
29/08
söndag
30/08
måndag
31/08
tisdag
01/09
onsdag
02/09
torsdag
03/09
Mulet och kraftigt regn. Temperatur: 24-27°
Mulet och regnigt. Temperatur: 24-27°
Soligt med några enstaka moln. Temperatur: 25-28°
Mulet och kraftigt regn. Temperatur: 26-27°
Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur: 25-26°
Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur: 25-27°
Mulet och kraftigt regn. Temperatur: 25-27°
Växlande molnighet och någon regnskur. Temperatur: 25-27°
Mulet och regnigt. Temperatur: 25-27°
27°
27°
28°
27°
26°
27°
27°
27°
27°
Max
24°
24°
25°
26°
25°
25°
25°
25°
25°
Min
12 mm
4 mm
2 mm
12 mm
20 mm
7 mm
9 mm
5 mm
4 mm
Svag till måttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 12 mm.
3-7 m/s
Måttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 4 mm.
4-7 m/s
Måttlig till frisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
5-10 m/s
Måttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 12 mm.
3-5 m/s
Svag till måttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 20 mm.
2-6 m/s
Måttlig till frisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 7 mm.
4-8 m/s
Måttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 9 mm.
4-6 m/s
Svag till måttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 5 mm.
3-5 m/s
Måttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 4 mm.
4-6 m/s
 Väderprognosen levereras av yr.no, Norges Meteo­rologiske Institut och NRK. Varsel frå yr.no

Vädret i Munda timme för timme

Kl. 01Växlande molnighet. Temperatur:24°
24°0 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
5.2 m/s
Kl. 02Växlande molnighet. Temperatur:24°
24°0 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
4.3 m/s
Kl. 03Växlande molnighet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.7 m/s
Kl. 04Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.3 m/s
Kl. 05Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.8 m/s
Kl. 06Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.2 m/s
Kl. 07Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
4.2 m/s
Kl. 08Mulet och kraftigt regn. Temperatur:25°
25°2 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
4.3 m/s
Kl. 09Mulet och kraftigt regn. Temperatur:25°
25°2 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
5.7 m/s
Kl. 10Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmSvag vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.2 m/s
Kl. 11Växlande molnighet och någon lätt regnskur. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.6 m/s
Kl. 12Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.6 m/s
Kl. 13Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.4 m/s
Kl. 14Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.6 m/s
Kl. 15Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.1 m/s
Kl. 16Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.8 m/s
Kl. 17Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
6.9 m/s
Kl. 18Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
7.3 m/s
Kl. 19Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
5.3 m/s
Kl. 20Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
4.6 m/s
Kl. 21Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
4.8 m/s
Kl. 22Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.4 m/s
Kl. 23Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.4 m/s
Kl. 00Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.6 m/s
Kl. 01Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
5.0 m/s
Kl. 02Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.7 m/s
Kl. 03Mulet och regnigt. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.4 m/s
Kl. 04Mulet och regnigt. Temperatur:24°
24°1 mmMåttlig vind mellan öst och nordöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.8 m/s
Kl. 05Mulet. Temperatur:24°
24°0 mmMåttlig vind mellan öst och nordöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
4.5 m/s
Kl. 06Mulet. Temperatur:24°
24°0 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.8 m/s
Kl. 07Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
4.4 m/s
Kl. 08Mulet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
4.7 m/s
Kl. 09Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
4.9 m/s
Kl. 10Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
5.0 m/s
Kl. 11Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.3 m/s
Kl. 12Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.3 m/s
Kl. 13Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.4 m/s
Kl. 14Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
6.4 m/s
Kl. 15Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
7.1 m/s
Kl. 16Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
6.2 m/s
Kl. 17Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.5 m/s
Kl. 18Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
6.0 m/s
Kl. 19Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
5.7 m/s
Kl. 20Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
6.0 m/s
Kl. 21Mulet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
6.9 m/s
Kl. 22Växlande molnighet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
7.1 m/s
Kl. 23Nästan klart med några enstaka moln. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
6.1 m/s
Kl. 00Nästan klart med några enstaka moln. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
5.8 m/s
Kl. 01Växlande molnighet. Temperatur:26°
26°0 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
6.4 m/s
Kl. 02Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
7.4 m/s
Kl. 03Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°1 mmFrisk vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
8.4 m/s
Kl. 04Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°1 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
9.2 m/s
Kl. 05Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°1 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
9.7 m/s
Kl. 06Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°1 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
10.1 m/s
Kl. 07Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:26°
26°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
9.9 m/s
Kl. 08Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:27°
27°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
10.1 m/s
Kl. 09Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:27°
27°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
10.1 m/s
Kl. 10Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:28°
28°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
9.7 m/s
Kl. 11Växlande molnighet med inslag av sol. Temperatur:28°
28°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
9.6 m/s
Kl. 12Soligt med några enstaka moln. Temperatur:28°
28°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
9.7 m/s
Kl. 13Soligt och molnfritt. Temperatur:28°
28°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
10.0 m/s
Kl. 14Soligt och molnfritt. Temperatur:28°
28°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
10.4 m/s
Kl. 15Soligt och molnfritt. Temperatur:28°
28°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
10.3 m/s
Kl. 16Soligt och molnfritt. Temperatur:27°
27°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
9.8 m/s
Kl. 17Nästan klart med några enstaka moln. Temperatur:27°
27°0 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
9.5 m/s
Kl. 23Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.4 m/s
Kl. 05Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.7 m/s
Kl. 11Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°3 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 3 mm.
4.9 m/s
Kl. 17Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°2 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
3.4 m/s
Kl. 23Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°6 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 6 mm.
3.4 m/s
Kl. 05Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:25°
25°5 mmSvag vind mellan syd och sydöst. Förväntad nederbörd: 5 mm.
1.9 m/s
Kl. 11Mulet och kraftigt regn. Temperatur:26°
26°10 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 10 mm.
3.3 m/s
Kl. 17Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°2 mmSvag vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
3.0 m/s
Kl. 23Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:26°
26°3 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 3 mm.
5.7 m/s
Kl. 05Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:25°
25°4 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 4 mm.
6.4 m/s
Kl. 11Växlande molnighet och någon regnskur. Temperatur:27°
27°2 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
6.6 m/s
Kl. 17Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°1 mmFrisk vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
8.0 m/s
Kl. 23Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.1 m/s
Kl. 05Växlande molnighet och någon regnskur. Temperatur:25°
25°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
5.1 m/s
Kl. 11Mulet och regnigt. Temperatur:27°
27°5 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 5 mm.
5.7 m/s
Kl. 17Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°2 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 2 mm.
5.2 m/s
Kl. 23Växlande molnighet. Temperatur:25°
25°0 mmMåttlig vind från öst. Förväntad nederbörd: 0 mm.
3.8 m/s
Kl. 05Soligt med några enstaka moln. Temperatur:25°
25°1 mmSvag vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
2.9 m/s
Kl. 11Växlande molnighet och regnskurar. Temperatur:27°
27°3 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 3 mm.
3.9 m/s
Kl. 17Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind från sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
3.5 m/s
Kl. 23Mulet och regnigt. Temperatur:26°
26°1 mmMåttlig vind mellan öst och sydöst. Förväntad nederbörd: 1 mm.
4.9 m/s

Jämför vädret idag med de genomsnittliga klimatdata året runt

Medel­värden
Max. temperatur
Min. temperatur
Soltimmar per dag
Nederbörd mm/dag
Vatten­temperatur
Jan
31
24
6
14
30
Feb
31
24
5
12
30
Mar
31
24
6
12
30
Apr
31
24
6
10
30
Maj
30
24
6
9
29
Jun
29
23
6
8
29
Jul
30
23
5
12
29
Aug
30
23
6
9
28
Sep
31
23
6
9
28
Okt
31
24
6
8
29
Nov
31
24
6
8
29
Dec
31
24
6
10
30

En väderprognos för Munda på Salomonöarna med temperaturer och nederbörd ger den bästa bilden av hur vädret är just nu. Men ska du vara borta en längre tid eller planerar du att resa vid ett senare tillfälle, räcker det inte att se en prognos för de närmaste dagarna. Här kan du ha nytta av de genomsnittliga siffrorna, för hur vädret i Munda brukar vara, till att planera din semester och hitta den bästa tiden på året att resa. Läs mera om vädret i Munda året runt.

Under Mundas klimat kan du också jämföra uppgifterna med de motsvarande data för Stockholm.